You May Also Like

farmers' market

A dietitian shares her secrets to getting the best produce at the farmers’ market

How to use lemongrass essential oil for cleaning

Watch your back, baking soda: This multitasking DIY cleaning ingredient is about to be *everywhere*

Are foodborne illness outbreaks on the rise?

Are foodborne illnesses on the rise, or what?

The vegan poke bowl recipe secret ingredient

Make vegan poké taste like the real thing, thanks to one dietitian-approved simple trick

How to keep shower curtains from sticking to you

The easiest way to keep your shower curtain liner from clinging to you, once and for all

An expert says how often should I wash my face

Why it’s just as important to wash your face in the morning as at night

Here’s why that fancy avocado toast costs $10


Thumbnail for Here’s why that fancy avocado toast costs $10
Pin It
Photo: Instagram/@twohandsnyc

Between the “avolatte” (the internet is…ambivalent) and one writer’s bold claim that avocado toast is why millennials can’t have nice things, the cult fave healthy treat is having a rough go lately.

But is a tasty piece of avo toast really to blame for the fact that an entire generation may never own a home? (Um, no.) And how much are restaurants spending to make sure they’re getting enough revenue from these fancy, chili-flaked, garnish-adorned toasts?

“Let’s say this $10 avocado toast uses a whole avocado, organic of course—which now runs almost $3 each.”

Jessica Sackler, a partner at Mexican restaurant Calavera in Oakland and a graduate of Cornell University’s business and hospitality program, broke down the math for Eater. Turns out, there’s a reason you’re coughing up double-digits for a the nutrient-dense (yet yummy) snack—and it all comes down to making a profit in the (very tough) restaurant game.

According to Sackler, the cost of the food is just a fraction of what goes into pricing out, for example, an avocado dish on a restaurant menu. “Let’s say this $10 avocado toast uses a whole avocado, organic of course, which now runs almost $3 each,” she says. Add whole-grain bread, sesame seeds, and other garnishes, and you’re up to $3.50 for the ingredients—or about 35 percent of the menu price.

So where is the rest of that markup coming from? Sackler estimates that another 30 percent ($3) accounts for labor costs. Another 12 percent ($1.20) covers what the restaurant pays in rent and utilities, and 15 percent ($1.50) for “everything else,” which covers everything from printing for the menus to insurance, repairs, and the “other million things needed to run a restaurant,” Sackler says.

That leaves roughly 70 cents leftover from your $10 toast—not a very high profit margin for the restaurant which, she estimates, would have to sell nearly 11 million avocado toasts to break even on the $750,000 it costs (again, an estimate) to open a restaurant. Before taxes.

“The next time you complain that something is too expensive because you know that you can get an avocado at the store for $2.99, think about all the other things that go into it being served by healthy people, in a pleasant environment, in a convenient location,” Sackler says. And you gotta admit: It tastes better when someone else makes it, doesn’t it?

Another splurge in the “worth it?” category: this $20 smoothie that we tried in the Hamptons. Hey, you can make it up by following it up with these superfood-infused blends that average out to $2 each.

Loading More Posts...

You May Also Like

chips and guac

Mentioning guacamole in your dating profile might increase your love luck

Are foodborne illness outbreaks on the rise?

Are foodborne illnesses on the rise, or what?

How to keep shower curtains from sticking to you

The easiest way to keep your shower curtain liner from clinging to you, once and for all

farmers' market

A dietitian shares her secrets to getting the best produce at the farmers’ market

Is chocolate milk better than sports drinks?

Science says chocolate milk has major exercise recovery cred—but is it *actually* the best option?

What is carb backloading and does it work?

Carb backloading is a buzzy ketogenic diet alternative—but is it too good to be true?